Kalendarz Festiwalu

Pn 7 14 21 28
Wt 1 8 15 22 29
Śr 2 9 16 23 30
Cz 3 10 17 24
Pt 4 11 18 25
So 5 12 19 26
Nd 6 13 20 27
Pn 5 12 19 26
Wt 6 13 20 27
Śr 7 14 21 28
Cz 1 8 15 22 29
Pt 2 9 16 23 30
So 3 10 17 24 31
Nd 4 11 18 25
Strona główna \ O Festiwalu \ Aktualności
 
Główny sponsor
Żywiec
Poznań
Newsletter
  
Przewodnik uczestnika
Przewodnik uczestnika maltafestival poznań 2010 więcej
Facebook - Udostępnij Twitter - Udostępnij Blip - Udostępnij Flaker

DZIEŃ PIĄTY - co warto zobaczyć

2010-06-29

Zbliżamy się do półmetka 20-tej edycji maltafestival poznań. Uczcimy to drugim mocnym akcentem muzycznym na tegorocznym festiwalu czyli koncertami dwóch charyzmatycznych artystek - Charlotte Gainsbourg i Renatte Jett. Oba koncerty odbędą się w Starej Rzeźni: o 21.00 – Renate Jett, a o 23:00 Charlotte Gainsbourg. Na oba koncerty obowiązuje ten sam bilet.

Wcześniej jednak zapraszamy na Dziedziniec Muzeum Archeologicznego. O godzinie 13.00 Joanna Warsza poprowadzi tam spotkanie z flamandzkim artystą Filipem Berte, który przez cały festiwal prezentuje w Starej Rzeźni swoją instalację Eutopia. O godzinie 15.00 odbędzie się panel dyskusyjny Jubileusze – 20 lat Malty, 10 lat Teatru Usta Usta – będzie to więc okazja do spotkania zarówno z twórcami festiwalu jak i założycielami i artystami teatru.

Natomiast  o godzinie 17.00 w Sali Audiowizualnej muzeum będzie miał miejsce pokaz filmu  Anne Teresy de Keersmaeker pod tytułem Achterland.

Grupa TG Stan, to zespół oscylujący między teatrem a kabaretem, odwołujący się do aktorstwa rozumianego na wzór Diderota. O godzinie 18.00 w Collegium Maius szansa na zobaczenie spektaklu The Monkey Trial, nawiązującego do procesu sądowego, który odbył się w roku 1925 w stanie Tennessee. W procesie tym John Scopes oskarżony został o uczenie ewolucjonizmu Darwina, a cała sytuacja posłużyła TG Stan jako pretekst do podjęcia dyskusji na temat naukowych i społecznych wartości i norm. O godzinie 21:15 również w Collegium Maius zapraszamy na spotkanie z TG Stan.

Marsz tyłem to akcja w przestrzeni miejskiej wokół “Minaretu” Joanny Rajkowskiej. Jej autorką jest Hanna Gill-Piątek. O godzinie 18.00 sprzed wejścia głównego do katedry ruszy pochód ludzi idących tyłem od jak najbardziej realnej katedry pod nieistniejący jeszcze minaret-komin do synagogi-pływalni. Tyłem. Nie, nie będzie to manifestacja, raczej wydarzenie w przestrzeni wewnętrznej uczestników marszu. Spróbujemy poczuć ciałem linię pomiędzy tymi trzema miejscami. Idąc tyłem, uważamy na każdy krok, potrzebujemy pomocy i zaufania do innych osób. Uwaga i świadomość są wyostrzone, tworzy się zupełnie nowy wymiar, choć ani na chwilę nie opuszcza się rzeczywistości. W tym nowym miejscu, przez przeżycie, przez poczucie w ciele można będzie na chwilę zbudować połączenie. Nie tylko pomiędzy trzema wielkimi tradycjami. Także pomiędzy tym, co w nas dominujące, wypierane i zniszczone.

W tym samym czasie w Kinie Muza odbędzie się pokaz filmu Patrice'a Chéreau Zagubieni w miłości ( godzina 18.00 ), w którym główną rolę żeńską gra Charlotte Gainsbourg. Pokaz odbędzie się także 30 czerwca ( również o godzinie 18.00 ).

Na Dużej Scenie Teatru Polskiego o godzinie 19.00 Trup w reżyserii Pawła Szkotaka. Spektakl zbudowany na schemacie reality show to groteskowa opowieść o współczesnym świecie i naszej jego percepcji – podporządkowanej potrzebie rozrywki oraz obserwowania celebrytów, nieustannie zabiegających o uwagę mediów i masowej publiczności.

Kolejną propozycją jest spektakl dla którego inspiracją było zdanie Franza Kafki z listu do Oskara Pollacka „Książka musi być toporem dla morza zamarzniętego w naszym wnętrzu”. Ten spektakl to In Pieces, zbudowany z zapamiętanych zdań, ruchów, opowieści, stanów emocjonalnych, dźwięków i piosenek. Tim Etchels I Fumiyo Ikeda proponują serię wariacji (często bardzo zabawnych) na temat tego, co składa się na nasze mentalne wnętrze. (g.20.00, MTP, hala nr 7)

Barwnie, dynamicznie, w konwencji teatru ulicznego. Tak zapowiada się Oriente Teatro Due Mondi. Akcja dzieje się w dalekowschodniej wiosce, gdzie panujący Tyran nie znoszący sprzeciwu  próbuje pozbyć się buntowników zagrażających jego władzy.  W tym pełnym emocji, efektownych sztuczek i kolorytu spektaklu widzowie są wciągani w akcję i zapraszani do asystowania aktorom w ich podróży i przygodach. (g. 20.00, ul. Półwiejska)

Na Dziedzińcu Różanym o godzinie 21.00 pierwsza część Tryptyku: Tańcz. Powstały z inspiracji muzyką Chopina spektakl grupy A3 Teatr,  to zabawa formą, poszukiwanie nie-efektowności, symbolu, istoty, minimum ruchu, bez pantomimicznych „ozdobników”. Aktorzy są tu zawieszeni w przestrzeni i czasie, ograniczeni żelazną konstrukcją, zdeformowani odbiciami. Porzuceni w teraz-tu-nigdzie, istnieją wobec siebie. Drążą trwanie w czasie, samotności, upadku, śmieszności.

Czerwona trawa Teatru Dada von Bzdülöw to oparta na prozie Borisa Viana surrealistyczna wizja świata. Ruch zastępuje tu język, a atrakcyjności dodaje muzyka na żywo, w wykonaniu Mikołaja Trzaski. (g. 21.00, Stary Browar, Słodownia 3 piętro)

Un Horizonte Cuadrado Compagnie de Paso jest niepowtarzalnym, subtelnym przedstawieniem, historią bez słów – o życiu, które jest ruchem. Na pograniczu cyrku i tańca, sześciu aktorów ukazuje różne etapy życia. Zawieszeni we wszechświecie, badają rzeczywistość zewnętrzną – zarazem fascynującą i przerażającą.  Powietrzny balet chilijskich artystów o godzinie 22.30 w Parku Wieniawskiego.

W Klubie Festiwalowym tym razem zagrają panowie z Absynthe Minded (g.23.00), a po koncercie, po wielu godzinach spędzonych na widowni warto trochę rozprostować kości na Silent Disco (g.24.00)


NIE UDAŁO SIĘ ZOBACZYĆ? KOLEJNA SZANSA NA:
g.10.00 - Odkrycie fresku w fabryce konserw – Michał Stachyra- ul. Wilkońskich/Dąbrowskiego 29
g.12.00 – Fundament ruina – Anna Czarnota, Mika Grochowska -stadion im. E Szyca
g.17,18,19 - Eutopia – filip Berte – Stara Rzeźnia
g.18.00 – Sad face / Happy face – Needcompany - MTP
g.19.00 - Another Sleepy Dusty Delta Day -  Jan Fabre/ Troubleyn - MTP

Organizator
maltafundacja