Kalendarz Festiwalu

Pn 7 14 21 28
Wt 1 8 15 22 29
Śr 2 9 16 23 30
Cz 3 10 17 24
Pt 4 11 18 25
So 5 12 19 26
Nd 6 13 20 27
Pn 5 12 19 26
Wt 6 13 20 27
Śr 7 14 21 28
Cz 1 8 15 22 29
Pt 2 9 16 23 30
So 3 10 17 24 31
Nd 4 11 18 25
Strona główna \ O Festiwalu \ Aktualności
 
Główny sponsor
Żywiec
Poznań
Newsletter
  
Przewodnik uczestnika
Przewodnik uczestnika maltafestival poznań 2010 więcej
Facebook - Udostępnij Twitter - Udostępnij Blip - Udostępnij Flaker

DZIEŃ ÓSMY - co warto zobaczyć

2010-07-02

Przed nami przedostatni dzień maltafestival poznań 2010. Nie oznacza to jednak, że nasz festiwalowy program już się kończy, przygotowaliśmy bowiem kolejne bardzo atrakcyjne nowości:

Od wczesnych godzin przedpołudniowych zapraszamy na Dziedziniec Muzeum Archeologicznego na drugi dzień polsko-flamandzkiego forum Polityka wyobraźni. Tym razem akcent zostanie położony na słowo „polityka”. Będziemy rozważać jak akt obrazowania łączy się z myślą krytyczną. W jaki sposób obrazy mogą uczestniczyć w tworzeniu się naszej wiedzy o świecie? Gdzie styka się sfera estetyki z problematycznym doświadczeniem społeczno-politycznym? Jaka jest rola artysty i jaki wpływ na realizację jego wyobrażeń mają uwarunkowania instytucjonalne?
g.10.30 -Wykład otwierający – Andrzej Leder
g.11.15 - Panel: Tabu w teatrze
g.12.45 - Panel: Twórca-indywidualista a kolektyw twórczy?
g.15.00 - Panel: Organizacja życia teatralnego w Polsce i w Belgii
g.16.00 - Podsumowanie
Uczestnicy: Andrzej Leder, Marianne van Kerkhoven, Dorota Semenowicz, Paweł Mościcki, Luk Van den Dries,  Ann Olearts, Paweł Płoski, Steven Vandervelden, Paweł Sztarbowski
Szczegółowe informacje na temat forum na stronie: malta-festival.pl/forum

O godzinie 17.00 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Muzeum Archeologicznego na DichtVorm czyli pokaz piętnastu krótkich filmów animowanych, wyreżyserowanych przez młodych twórców flamandzkich. Ta eklektyczna kolekcja miniatur filmowych, których scenariusze oparte są na poezji flamandzkiej, ukazuje szerokie spektrum możliwości technicznych oraz indywidualny dla każdego reżysera język wizualny.

Na terenie MTP w hali 7A o godzinie 18.00  zobaczymy spektakl Sutra. Jego twórca - Sidi Larbi Cherkaoui, to  światowej sławy choreograf flamandzki, zdobywca niemieckiej nagrody tanecznej Kairos. Sutra jest rezultatem wielomiesięcznego pobytu artysty wraz z Antonym Gormleyem (rzeźbiarzem) i Szymonem Brzóską (kompozytorem) w chińskim klasztorze Shaolin.  Oniryczny spektakl, w którym biorą udział mnisi – adepci zen, skupia całą uwagę na skomplikowanej więzi łączącej dorosłego mężczyznę z jedenastoletnim chłopcem. Sutra łączy jogę z sufickim transem, pantomimą i językiem migowym, mową i spontanicznym śpiewem. Przedstawienie to, od premiery w słynnym londyńskim Sadler’s Wells w maju 2008 r., zbiera entuzjastyczne recenzje na całym świecie.

Kolejna taneczna propozycja tego dnia to Couple like. Duet Ugo Dehaesa i Keren Levi bada warianty współgrania ciał, zmienne fale i natężenia emocji w relacji dwojga ludzi, kolejne etapy ich związku. Scenografia jest prosta. To cielesne kompozycje tworzą obrazy, wciągając widza w świat pełen czułości, ufności, pieszczot (g. 19.00, Ośrodek Teatralny Maski)

Opowieść o rodzinie, która stała się mitem to spektakl The Truth About the Kennedys.  Budując spektakl na dokumentalnym konkrecie, w oparciu o biografie, wycinki prasowe i relacje świadków,  Luk Perceval próbuje dotrzeć do prawdy na temat ludzi, których życia splotły fatalne zrządzenia losu. Najważniejszy jest pojedynczy człowiek i jego egzystencja. Spektakle Percevala, odgrywane zazwyczaj w dużych przestrzeniach, nie zawierają efektownych wizualnie fajerwerków scenograficznych przez co uwaga widzów skupiona jest wyłącznie na grze aktorów  (g. 19.30, Teatr Wielki).

W Starym Browarze (Słodownia, 3 piętro) o godzinie 21.00 Cheap Lecture & The Cow Piece. Cheap lecture czyli Tani Wykład to rytmiczny, mówiony performance do muzyki. W tej uroczystej deklamacji na temat  pustych rąk, publiczności, czasu, repetycji i tańca, Jonathan Burrows i Matteo Fargion ponownie wyruszają w podróż zapoczątkowaną swoimi poprzednimi spektaklami.  Wykładowi towarzyszy The Cow Piece, chaotyczna medytacja nad tańcem, muzyką i śmiertelnością.

W Klubie Festiwalowym o godzinie 23.00 zagra dobrze znany maltańskiej publiczności Snowman, który za wydany w 2009 roku debiutancki album Lazy, został nominowany w kategorii debiut roku do nagrody Mateusze radiowej Trójki. Do tej pory zespół znany był z transowych setów i wolnego, eklektycznego brzmienia łączącego elementy electro, jazzu i poprocka. W tym roku pokażą się w zupełnie nowej odsłonie – zdecydowanie bardziej piosenkowej, melodyjnej i dynamicznej.
Po koncercie zapraszamy jak co dzień  na Silent Disco (g. 24.00)

NIE UDAŁO SIĘ ZOBACZYĆ? KOLEJNA SZANSA NA:
g.10.00 - Odkrycie fresku w fabryce konserw  - Michał Stachyra- ul. Wilkońskich/Dąbrowskiego 29
g.12.00 - Fundament ruina – Anna Czarnota, Mika Grochowska -stadion im. E Szyca
g.17,18,19,20,21 - Eutopia – Filip Berte – Stara Rzeźnia
g.21.30 - Felliniana – Ondadurto Teatro – Plac Wolności
g.21.30 - Cyganeria – Puccini / Nagórka / Duda-Gracz – Stara Gazownia
g.22.00 -  Środka Europy (początek akcji) – Akademia Ruchu – Rynek Śródecki
g.22.00 -  Błąd – Darek Foks / Jerzy Jarniewicz / Marcin Sendecki / Andrzej Sosnowski / Agnieszka      Wolny - Hamkało – Wieżowce Alfa ul. Św. Marcin

 

Organizator
maltafundacja