Kalendarz Festiwalu

Pn 7 14 21 28
Wt 1 8 15 22 29
Śr 2 9 16 23 30
Cz 3 10 17 24
Pt 4 11 18 25
So 5 12 19 26
Nd 6 13 20 27
Pn 5 12 19 26
Wt 6 13 20 27
Śr 7 14 21 28
Cz 1 8 15 22 29
Pt 2 9 16 23 30
So 3 10 17 24 31
Nd 4 11 18 25
Strona główna \ O Festiwalu \ Aktualności
 
Główny sponsor
Żywiec
Poznań
Newsletter
  
Przewodnik uczestnika
Przewodnik uczestnika maltafestival poznań 2010 więcej
Facebook - Udostępnij Twitter - Udostępnij Blip - Udostępnij Flaker

MALTAFESTIVAL POZNAŃ 2010 - DZIEŃ PIERWSZY!

2010-06-25

Już dziś, rozpoczyna się w Poznaniu wielkie doroczne święto sztuki – 20 edycja maltafestival poznań. W programie aż 87 wydarzeń: przedstawienia teatralne i taneczne, koncerty, działania performatywne, projekcje filmowe, projekty z zakresu sztuk wizualnych, dyskusje i spotkania z twórcami. Najbliższe dziewięć dni wypełnione będą po brzegi kulturalnymi atrakcjami.

Oto co czeka nas w pierwszym dniu:

Działania w strefie miejskiej inaugurują w tym roku NOWE SYTUACJE w zmienionej kuratorskiej formule. O godzinie 10.00 przy ul. Wilkońskich/Dąbrowskiego 29 nastąpi Odkrycie fresku w fabryce konserw. Ujawniając fikcyjną historię budowy minaretu i nawiązując do sytuacji, która może stać się faktycznym udziałem mieszkańców miasta - w przypadku realizacji zainicjowanego podczas zeszłorocznej Malty projektu Joanny Rajkowskiej „Minaret” -  akcja Michała Stachyry w istotny sposób porusza problem przestrzeni publicznej.

W samo południe na stadionie im. E. Szyca rusza akcja Anny Czarnoty i Miki Grochowskiej. Zrealizowany również w ramach NOWYCH SYTUACJI projekt Fundament Ruina jest próbą reaktywowania miejsc zaniedbanych i opuszczonych. Projekt zakłada aktywne uczestnictwo widzów, które ma być motorem napędowym pozytywnych zmian.

O godzinie 17.00  na Starym Rynku pojawi się, namiesza w głowach, a zaraz potem zniknie Pięścian grupy Twożywo.

W tym samym czasie (17.00) w Sali Audiowizualnej Muzeum Archeologicznego zaprezentowany zostanie film Les risques du métier (Dlaczego kłamały), będący klasyką gatunku filmu sądowego, w reżyserii André Cayatte. Jest to również debiut filmowy Jacques Brel'a, który zagrał jedną z ról, a także skomponował muzykę do tego filmu.

Pokaz filmu będzie swego rodzaju zwiastunem wieczornego koncertu zatytułowanego In Search of the Soul of Jacques Brel, który odbędzie się o 20.00 w hali Arena. W trakcie dwugodzinnego koncertu usłyszymy piosenki Brela w wykonaniu: Marca Almonda, Dagmar Krause, Czesława Mozila (Czesław Śpiewa), Arno, Mouron oraz bratanka słynnego barda – Bruno Brela.

Praca Filipa Berte Eutopia, to część jego projektu House of Eutopia zapoczątkowanego w 2006, w którym artysta zastanawia się nad spoistością europejskiego społeczeństwa i związkami człowieka z przestrzenią, szczególnie w wielkich miastach. Będzie ją można obejrzeć w Starej Rzeźni przez cały czas trwania festiwalu o: 17.00, 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00.

W ramach nurtu IDIOM, o godzinie 17.00 w Sali Wielkiej CK Zamek zobaczymy Assassins zespołu Random Scream. Jest to broadwayowski musical badający ciemną stronę amerykańskiej historii i obalający „mit Amerykańskiego snu i patriotyzmu”. Ogromnym atutem jest muzyka skomponowana przez Stephena Sondheima, który jest również autorem tekstów piosenek.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w tegorocznym programie maltafestival znajdują się też spektakle poznańskiego Teatru Polskiego. O godzinie 18.00 zapraszamy na Mistrza i Małgorzatę w reżyserii Grigorija Lifanowa .

Alain Platel, wybitny flamandzki choreograf, reżyser, i twórca wideo-artu zaprezentuje wraz ze swoim zespołem Les Ballets C. de la B., najnowszy spektakl  Out of Context - for Pina. W swoim przedstawieniu Platel skupia się na dwóch głównych motywach: człowieku i jego psychicznym bólu i nadwrażliwość oraz będącym „w stanie histerii” ciele (godzina 19.00 – MTP).

Kolejny gość na Malcie – poznański Teatr Wielki –zaprezentuje Cyganerię Pucciniego w reżyserii Agaty Dudy – Gracz, pod muzycznym kierownictwem Agnieszki Nagórki. Spektakl ten, pokazywany w Starej Gazowni o 21.30, inauguruje cykl przedstawień plenerowych Teatru Wielkiego w Poznaniu, które od tego roku będą wieńczyły każdy kolejny sezon artystyczny.

Wieczorna NOWA SYTUACJA to Notatnik Poznania czyli zupełnie nowa perspektywa zwiedzania obcego miasta stworzona przez „przyjezdnych” Michała Górczyńskiego i Patryka „Tik Tak” Matelę.  Zaproponowana forma muzyczna nazwana została „utworem – opowieścią” i polega na przekształcaniu dźwięków miasta w muzykę (przejście podziemne pod Rondem Kaponiera, godz. 21.00).

W Kinie Muza, o godzinie 21.00 odbędzie się pokaz filmu Felixa van GroeningaBoso ale na rowerze. Seanse odbywać się będą w trakcie całego Festiwalu (dokładny program w Kinie Muza).

O godzinie 22.00 na Placu Wolności, czeka nas widowisko The Bell brytyjskiej grupy Periplum. Spektakl inspirowany Andriejem Rublovem Tarkowskiego i Ran Kurosawy  to spektakularna opowieść o starciu klanów w skonfliktowanym kraju, gdzie wrogowie – zaślepieni wzajemną nienawiścią – chcą się wzajemnie zmieść z powierzchni ziemi.

W cyklu „Stary Browar Nowy Taniec na Malcie” zapraszamy na godzinę 24.00 do Starego Browaru (Przestrzeń Centrum) na premierę spektaklu Site Specific - Przesilenie letnie – rezultat współpracy trzech osób: performerki i choreografki Magdaleny Przybysz, performerki i artystki wideo Zorki Wollny oraz kompozytorki Anny Szwajgier.

W Klubie Festiwalowym o godzinie 23.00 wystąpi zespół Biff a po koncercie zapraszamy na znane już i lubiane Silent Disco.

Organizator
maltafundacja