Kalendarz Festiwalu

Pn 7 14 21 28
Wt 1 8 15 22 29
Śr 2 9 16 23 30
Cz 3 10 17 24
Pt 4 11 18 25
So 5 12 19 26
Nd 6 13 20 27
Pn 5 12 19 26
Wt 6 13 20 27
Śr 7 14 21 28
Cz 1 8 15 22 29
Pt 2 9 16 23 30
So 3 10 17 24 31
Nd 4 11 18 25
Strona główna \ Archiwum
 
Główny sponsor
Żywiec
Poznań
Newsletter
  
Przewodnik uczestnika
Przewodnik uczestnika maltafestival poznań 2010 więcej
Facebook - Udostępnij Twitter - Udostępnij Blip - Udostępnij Flaker

Nine Inch Nails

KONCERT

Opis
Od momentu powołania do życia Nine Inch Nails, Trent Reznor stał się jednym z najbardziej szanowanych i innowacyjnych artystów. Grupa Nine Inch Nails ma na koncie nagrody Grammy, a jej lider w 1997 roku został uznany przez magazyn "Time" za jednego z najbardziej wpływowych ludzi w USA!!

 

 

Skład zespołu

Nie byłoby Nine Inch Nails, gdyby nie Michael Trent Reznor. Lider grupy urodził się w 1965 roku w Pensylwanii. Żeby zrozumieć fenomen muzyki Reznora, trzeba cofnąć się do jego dzieciństwa. Kiedy miał pięć lat jego rodzice rozwiedli się, a mały Michael Trent (później zacznie posługiwać się swoim drugim imieniem w celu odróżnienia się od ojca, Michaela) trafił pod opiekę dziadków ze strony matki. Już wtedy zaczął grać na fortepianie, uczył się muzyki klasycznej. W szkolnym zespole grał na saksofonie i tubie. Jego pierwszy zespół nazywał się Option 30. Wkrótce pogrążył się w uwielbieniu dla Kiss i po roku od rozpoczęcia nauki w college'u zrezygnował ze studiowania muzyki i informatyki na rzecz zajęcia się wyłącznie muzyką. Taka decyzja wymagała od niego przeprowadzki do Cleveland, dokąd wyruszył ze swoim przyjacielem ze szkoły średniej Chrisem Vrenną. Tam, zaledwie 19-letni Reznor zafascynowany ciężkimi brzmieniami, które uzyskiwano dzięki wykorzystaniu elektronicznych instrumentów, dołączył jako klawiszowiec do grupy The Innocent, która wkrótce potem wydała album "Livin' In The Streets". Ale po zaledwie trzech miesiącach grania z zespołem Reznor zrezygnował. Od tamtej pory występował z różnymi lokalnymi zespołami, jak np. The Exotic Birds. Był sprzedawcą w sklepie z keyboardami, a nawet dozorcą w studiu nagraniowym. W ostatnim z tych miejsc, w Right Track Studio, pracował jako pomocnik, ale po godzinach mógł korzystać ze sprzętu. Wkrótce zmienił etat - samodzielnie nauczył się obsługiwać programy służące do nagrywania i pęk kluczy woźnego zamienił na fotel inżyniera dźwięku. I właśnie tam powstały nagrania demo piosenek, które później trafiły na pierwszy album Nine Inch Nails "Pretty Hate Machine".

Oficjalnie w skład Nine Inch Nails wchodzi jedynie Trent Reznor, który sam pisze teksty, komponuje i jako multiinstrumentalista sam nagrywa cały materiał w studio, zaś pozostali członkowie występują jedynie podczas tras koncertowych. Czasem jednak Reznor zaprasza do współpracy podczas sesji nagraniowych innych muzyków - czy to wchodzących w szeroki skład Nine Inch Nails (jak np. Danny Lohner, Charlie Clouser, Chris Vrenna, którzy również współkomponowali kilka utworów zespołu) czy też spoza zespołu (jak np. Dave Grohl, Richard James).

Historia

Nine Inch Nails to amerykański zespół muzyczny grający rocka industrialnego, założony przez Trenta Reznora w 1988 roku w Cleveland.

Grupa zadebiutowała krążkiem "Pretty Hate Machine" wydanym w 1989 roku przez wytwórnię TVT Records. Reznor pracował w Right Track Studio jako sprzątacz i poza pracą korzystał z dobrodziejstw studia, grając na klawiszach, perkusjach, gitarach i tworząc sample. Chciał wydać swoje demo w małej, niezależnej wytwórni w Europie, mierząc co najwyżej w 12-calowy singiel. Początkowo projekt nazywał się "The Industrial Nation", jednak nie spotkał się z wielkim uznaniem branży. Reznor przerobił więc piosenki i ponownie, za radą i przy wsparciu perkusisty i menadżera Johna A. Malma Jr. rozesłał materiał po różnych studiach na całym świecie. Tym razem odzew był entuzjastyczny i 20 października 1989 roku album pod nazwą "Pretty Hate Machine" ukazał się na rynku. Szybko zrobił furorę, a oprócz singli "Down in It", "Head Like a Hole" i "Sin", w radiu puszczano również piosenki "Terrible Lie" oraz "Something I Can Never Have".

Kolejnym z ważnych wydawnictw była EP "Broken" z 1992 roku. Po sukcesie pierwszej płyty wytwórnia TVT Records wymagała od Reznora albumu bardzo podobnego do debiutanckiej płyty, grożąc wręcz, że niczego innego nie wydadzą. Reznor żądał zerwania kontraktu i przez kilka lat tworzył utwory w ukryciu, bo chciał, aby drugi album był dużo cięższy od pierwszego. Wreszcie, w 1992 roku pokazał materiał szefostwu i mimo sceptycznego podejścia producentów, udało się wydać płytę. Pierwszy singiel "Happiness in Slavery" nie okazał się hitem, a teledysk do piosenki nie był puszczany w MTV ze względu na zawarte w nim kontrowersyjne obrazy. "Wish" natomiast, okazał się przebojem, za który zespół dostał nagrodę Grammy w kategorii „Najlepszy utwór metalowy".

Do nagrania trzeciego albumu, "The Downward Spiral", Trent Reznor wynajął dom należący niegdyś do Sharon Tate, aktorki i pierwszej żony Romana Polańskiego, brutalnie zamordowanej w dziewiątym miesiącu ciąży przez bandę Charliego Mansona w 1969 roku. Artysta zaprzeczał, że jest zafascynowany historią zabójstwa, mówiąc, że przeglądając domy do wynajęcia, cena tego była najbardziej do przyjęcia. W grudniu 1993 roku opuścił jednak rezydencję, tłumacząc, że w domu tym było zbyt wiele historii do ogarnięcia. Album został wydany 8 marca 1994 roku przez wytwórnię Nothing Record (odłam Interscope), a singlami zostały cztery wielkie przeboje: "March of the Pigs", "Closer", "Piggy" oraz "Hurt". Album przyniósł zespołowi sławę, przede wszystkim dzięki utworowi "Closer", do dziś jednemu z najlepiej znanych ich nagrań. W 2004 roku, na dziesięciolecie płyty, Nine Inch Nails wydali ją w wersji deluxe, zawierającej DVD z piosenkami z dźwiękiem 5.1 Surround.

21 sierpnia 1999 roku wydany zostaje podwójny album "The Fragile", który Reznor określa jako historię rozpadania się wszystkiego. Wytwórnia Interscope nie dała jednak pieniędzy na promocję płyty, a Trent musiał ze swojej kieszeni wykładać pieniądze na organizację koncertów. Na albumie usłyszeć można wiele eksperymentów z dźwiękami, ale Reznor zapewnia, że większość z tych „dziwactw" to melodie grane na zwykłej gitarze. Singlami z płyty były "The Day the World Went Away", "We're In This Together", "Starfuckers, Inc." oraz "Into the Void".

Na kolejny studyjny album fani Nine Inch Nails musieli czekać do 27 kwietnia 2005 roku, kiedy to wydany został "With Teeth". Płyta ukazała się zarówno w wersji zwykłej, jak i z dźwiękiem surround. Singlami zostały "The Hand That Feeds", "Only" oraz "Every Day is Exactly the Same" - wszystkie zyskały ogromną popularność.

Następną ważną płytą w dorobku zespołu jest "Year Zero", wydana 16 kwietnia 2007 roku. Album jest swoistym buntem Reznora przeciwko polityce rządu Stanów Zjednoczonych i prezentuje antyutopijny obraz świata w 2022 roku. Płyta była ostatnią wydaną przez jakąkolwiek wytwórnię (Interscope). Po nim Reznor postanowił nagrywać materiał niezależnie. Już "Year Zero" Reznor nagrał głównie na swoim laptopie w trakcie odbywania tournee po wydaniu płyty "With Teeth" i w swoim domowym studiu. Podczas koncertów, przed ukazaniem się albumu, w niektórych halach można było znaleźć pendrive'y z piosenkami z nadchodzącej płyty. Reznor zaprzeczył, że miał to być chwyt marketingowy, mówiąc, że płyta CD jest przestarzałym środkiem i jest już nieistotna. 10 kwietnia Reznor udostępnił wszystkie piosenki z nie wydanego jeszcze albumu na swoim profilu na MySpace. Singlami promującymi płytę zostały dwa utwory - "Survivalism" oraz "Capital G". Wraz z wydaniem remixów utworów z "Year Zero", czyli "Y34RZ3R0R3MIX3D", Reznor rozstał się z dotychczasową wytwórnią i rozpoczął działalność swojej grupy jako całkowicie niezależnego zespołu.

2 marca 2008 roku Nine Inch Nails wydali czteropłytowy album "Ghosts I-IV", będący zbiorem utworów instrumentalnych. Początkowo miało to być EP zawierające jedynie pięć piosenek. Zasady były proste: 10 tygodni, żadnego określonego porządku, żadnego przemyśliwania, wszystkim mają kierować impulsy. Cokolwiek zostanie stworzone, zostanie wydane. Na każdej z czterech płyt, wchodzącej w skład albumu, znajduje się dziewięć piosenek. Pierwsza została wrzucona za darmo na oficjalną stronę Internetową zespołu bez wcześniejszej akcji promocyjnej. Płyta została wydana w wielu wersjach, od bezpłatnej (tylko 1 cd), przez wirtualną (pliki FLAC, mp3) po fizyczne (2 płyty po 16 piosenek). A piosenki na płytach nie mają tytułów.

Ostatnim wydawnictwem Nine Inch Nails jest album "The Slip", zamieszczony zupełnie za darmo na oficjalnej stronie Internetowej grupy 5 maja 2008 roku. Podobnie jak w przypadku "Ghosts", płyta ukazała się bez żadnej wcześniejszej zapowiedzi. Krążek został nagrany w ciągu trzech tygodni w domowym studiu Reznora. Wierząc słowom Trenta, słowa i tracklista były gotowe 1 maja, ostateczne mixowanie i dźwięki z syntezatorów 3 maja, szata graficzna 4 maja, a wszystko wydane zostało 5 maja ze słowami Dziękuję za kontynuowane i lojalne wsparcie przez wszystkie lata - to na mój koszt.

Trent Reznor wywarł duży wpływ na współczesnych wykonawców muzyki alternatywnej jako artysta cieszący się dużym autorytetem i uznaniem. Artysta i jego Nine Inch Nails nie są pierwszymi, którzy wkroczyli na grunt industrialny, łącząc ciężkie granie, syntetyczne sample i niekiedy wzruszające, autobiograficzne czy wręcz sentymentalne teksty. Przed nim z powodzeniem robiło to (w warstwie muzycznej) chociażby Ministry czy Skinny Puppy, ale jego charyzma osiągnęła pułap niedostępny dla wymienionych grup. Działalność Reznora nie ogranicza się tylko do Nine Inch Nails. W 1992 roku muzyk założył firmę Nothing Records. To dla niego zaczął nagrywać słynny Marilyn Manson. Nine Inch Nails wraz z Ministry przyczynili się do popularyzacji muzyki industrialnej, nadając jej metalowy charakter.

Piosenki zespołu znalazły uznanie także jako utwory filmowe. "Dead Souls" w wykonaniu Nine Inch Nails, a pochodzący z repertuaru grupy Joy Division, znalazł się na soundtracku filmu „Kruk" ("The Crow"). Z kolei utwór pod tytułem "Just Like You Imagined" z płyty "The Fragile" został umieszczony w limitowanej edycji ścieżki dźwiękowej filmu „300". Reznor wyprodukował też ścieżki dźwiękowe do filmów „Urodzeni mordercy" oraz „Zagubiona autostrada", a nawet odpowiada za część efektów dźwiękowych w słynnej grze komputerowej "Quake".

Trent Reznor często krytykuje przemysł muzyczny, zwłaszcza próby ograniczania wolności artystycznej przez wielkie korporacje. Grupa Nine Inch Nails słynie także z doskonałych koncertów, których ważnym elementem są efekty wizualne.

 

Dyskografia:

  • Pretty Hate Machine (1989)
  • Broken (1992)
  • The Downward Spiral (1994)
  • The Fragile (1999)
  • With Teeth (2005)
  • Year Zero (2007)
  • Ghosts I-IV (2008)
  • The Slip (2008)

 

Opinie internautów:

O płycie"Pretty Hate Machine":

 

To już klasyka. Utwory z tej płyty są kultowe i wciąż niesamowite.

bop, 08.03.2006, forum www.nuta.pl

 

Ja doceniam styl w jakim mistrz Trent objawił światu swój geniusz, ale muszę uczciwie przyznać, że wg mnie to dopiero mocny przedsmak tego co nas czeka(ło) sygnowane logiem NIN... .

nalep1, 11.08.2007, forum www.nuta.pl

 

O płycie "The Downward Spiral":

 

Bardzo dobra płyta, utrzymana w klimatach NINów. Polecam!

Damian, 22.04.2005, forum www.nuta.pl

 

Ludzie!!! Cała ta płyta to jest ideał! Teksty, muzyka, klimat, wszystko wszystko wszystko! Naprawdę chyba najlepsza płytka ninów... .

Parkas, 01.06.2005, forum www.nuta.pl

 

Straszna, ale piękna jednocześnie. Najlepsza w dorobku NIN.

Lebek, 18.08.2005, forum www.nuta.pl

 

Najlepsza płyta Reznora i szczytowe osiągnięcie gatunku.

Maniek, 15.12.2005, forum www.nuta.pl


 

 

 

Organizator
maltafundacja