"Via Intolleranza II" Christopha Schlingensiefa na festiwalu WARSZAWA CENTRALNA 2012

26 września 2012, na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WARSZAWA CENTRALNA 2012: Mistyfikacje zaprezentowane zostanie przedstawienie Christopha Schlingensiefa Via Intolleranza II. Malta Festival Poznań jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Via Intolleranza II to ostatni spektakl Schlingensiefa, uważanego za jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych twórców sceny europejskiej ostatnich dekad. Zmarły przedwcześnie, w sierpniu 2010 roku, reżyser teatralny, operowy i filmowy był artystą o zaangażowanej postawie wobec świata, wrażliwym na los wykluczonych i pominiętych. W swoich projektach odnosił się wprost do tego, co dzieje się wokół – iluzoryczności demokracji, manipulacji ideologicznej mediów, fałszywych, przemilczanych obszarów europejskiej moralności.

Via Intolleranza II nawiązuje do słynnej opery Luigi Nono – Intolleranza 1960 z 1961 r., która była wyrazem stanowczego sprzeciwu artysty wobec rasizmu, nietolerancji i nadmiernej władzy państwa. Odwołując się do dzieła Nono i przetwarzając je w swoim spektaklu, Schlingensief bada, jak przesłanie tego wybitnego wytworu kultury europejskiej może być odczytane w kontekście afrykańskim. Nie chodzi mu jednak o pouczanie Afryki lecz o stawianie istotnych pytań.

Próby do Via Intolleranza II zaczęły się w marcu 2010 w Burkina Faso, gdzie Schlingensief rozpoczął budowę wioski operowej (budowa jest kontynuowana przez jego żonę i założoną w tym celu fundację), a premiera odbyła się w maju 2010 r. podczas festiwalu Kunstenfestivaldesarts w Brukseli.

Warszawskie przedstawienie będzie polską premierą tego spektaklu.

W ubiegłym roku, Fundacja Malta, wraz z wydawnictwem Ha!art, wydała książkę Christoph Schlingensief. Sztuka bez granic, która jest pierwszym, tak obszernym, opisem twórczości reżysera dostępnym w języku polskim. Więcej o książce tutaj.