2006

Szanowni Państwo,

Od pierwszego festiwalu zmagamy się z przestrzenią miasta, Zamku, dziedzińców, opuszczonych fabryk, rzeźni, sal teatralnych, boisk, hal targowych. Każdego roku odkrywamy nowy teatralny fragment Poznania. W czasie Malty oswajamy przestrzeń publiczną dla teatru.
Ale Festiwal Teatralny to nie tylko TEATR; to od kilku lat bardzo silny TANIEC. MUZYKA na Malcie od dziesięciu lat stanowi ważny idiom programowy. Interdyscyplinarność Malty to także różnorodność form, audiowizualne szaleństwo, wystawy, dyskusje - czyli VARIA.
Zawsze pamiętamy na Malcie o tym, że jest to największe miejsce spotkania młodych wchodzących w życie artystyczne zespołów. Wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego przygotowaliśmy program DEBIUT - konkurs, w którym o nagrodę wartości 30.000 zł ubiegać się będzie 10 zespołów. Kto ją otrzyma, oceni Jury pod wodzą prof. Lecha Śliwonika. Mam nadzieję, że DEBIUT będzie najbardziej reprezentatywną grupą nowych i ważnych propozycji teatralnych.

TEATR W MIEJSCACH NIETEATRALNYCH - tej dewizie jesteśmy wierni i wokół niej budujemy program festiwalu. Od tego roku bloki programowe: DEBIUT, TEATR, TANIEC, MUZYKA i VARIA będą drogowskazami na Waszej festiwalowej drodze. Wierzę, że każdy wśród tych propozycji znajdzie swą własną, maltańską ścieżkę.

Zapraszam Państwa na Festiwal.

Michał Merczyński
Dyrektor Festiwalu